[Zdjęcia] Konferencja pod tytułem „COP potencjałem rozwoju oraz innowacji w konstrukcjach i technologiach specjalnego przeznaczenia”, która odbyła się w dniach 5-7 czerwca, na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, jest kolejnym etapem współpracy podjętej przez 5 polskich uczelni w ramach Konsorcjum COP – Tradycja, Obronność.
Głównym celem spotkania jest przedstawienie oferty i możliwości badawczych dla przemysłu zbrojeniowego oraz wymiana doświadczeń, poglądów, wiedzy pracowników uczelni i przedsiębiorstw dla potrzeb zacieśniania współpracy z Hutą Stalowa Wola oraz ich kooperantami.
– Jeżeli mówimy o współpracy na linii nauka – przemysł, to ta współpraca zdecydowanie się materializuje. To już druga konferencja, której Huta jest współorganizatorem. Poruszamy tu ważne tematy z dziedziny nauki, technik, współpracy przemysłu z nauką. W Hucie Stalowa Wola są również prowadzone zajęcia dydaktyczne. Pracownicy huty wykładają i biorą aktywny udział w życiu uczelni, wykładają tutaj przedmioty, prowadzą zajęcia laboratoryjne i ćwiczenia. Dzisiaj ta współpraca nabiera takiego realnego charakteru. Prowadzimy też rekrutację na liczne stanowiska i tutaj wspólnie z Politechniką, pracownikami i wykładowcami staramy się znajdywać tych najlepszych studentów- mówi Bartłomiej Zając, prezes Huty Stalowa Wola.
Intencją Politechniki Rzeszowskiej jest to by w Stalowej Woli powstał układ samonapędzający się, to znaczy gospodarka oparta na wykształconych tu kadrach.
Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać wykładów dotyczącej HSW i Autosanu. Poruszono różne interesujące zagadnienia dotyczące między innymi: metali ziem rzadkich w przemyśle obronnym i metalurgicznym, technik naprawy elementów ram i wzmocnień konstrukcji nadwozia czy możliwości zastosowania kwasu Poli (3-hydroksymasłowego) w przemyśle obronnym.
Organizatorami wydarzenia byli: Wydział Mechaniczno- Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, Huta Stalowa Wola S.A., Miasto Stalowa Wola oraz Wojskowy Instytut Technik Uzbrojenia. Patronat nad tym wydarzeniem objęli Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.