[ZDJĘCIA] 16 listopada na terenie ośrodka poligonowego w Nowej Dębie dobiegły końca ćwiczenia MAPLE ARCH 2017. W czasie ćwiczenia dowódczo – sztabowego wspomaganego komputerowo szkoliły się dowództwa i sztaby z Litwy, Polski i Ukrainy, przy wsparciu doradców z Kanady.
Uczestnicy, przed którymi postawiono szereg zadań doskonalili pracę sztabów i poszczególnych dowództw w prowadzeniu operacji wymuszania pokoju. Ćwiczenia MAPLE ARCH odbywają się co roku od 1999 roku a państwem gospodarzem jest każdorazowo inny kraj.
– Ćwiczenie MAPLE ARCH 2017 było wyzwaniem dla oficerów dowództw i sztabów batalionów z Litwy, Polski i Ukrainy w obszarze prowadzenia operacji wymuszania pokoju w oparciu o dynamiczny wielopłaszczyznowy scenariusz. MAPLE ARCH to coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe, które w tym roku było przygotowane i przeprowadzone przez Wielonarodową Brygadę przy współudziale armii kanadyjskiej. Ćwiczenie potwierdziło zgranie brygady, jednak wskazało również zagadnienia, które wymagają udoskonalenia. Największą korzyścią płynącą z ćwiczenia była możliwość budowania nowych zdolności na bazie doświadczenia żołnierzy czterech państw biorących udział w ćwiczeniu. Jestem szczególnie dumny z niesamowitej pracy wykonanej przez każdego żołnierza i zapewniam, że każdy z nich pogłębił swoje indywidualne umiejętności, co z pewnością przyniesie korzyści dla każdej nacji – wyjaśnia pułkownik Zenon Brzuszko, dowódca LITPOLUKRBRIG.
Zadowolenia z udziału w szkoleniu nie krył też podpułkownik Eligijus Senulis, szef sztabu LITPOLUKRBRIG. – Gratulacje dla uczestników ćwiczenia MAPLE ARCH 2017 za dobrze wykonaną pracę. To wysoce dynamiczne przedsięwzięcie szkoleniowe rozwinęło się i wzmocniło relacje obronne pomiędzy uczestniczącymi krajami. Takie przedsięwzięcia szkoleniowe promują nasze wspólne wartości i interesy oraz stanowią wkład w międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo – podkreślał.
Z kolei przedstawiciel wojsk Ukrainy pułkownik Dmytro Bratishko, zastępca kierownika ćwiczenia zwracał uwagę, że scenariusz ćwiczenia MAPLE ARCH 2017 wymusił zastosowanie wojskowego procesu decyzyjnego w celu wzmocnienia zdolności operacyjnych sojuszników. – Szkolenie zostało przeprowadzone metodycznie i zaobserwowaliśmy stałe doskonalenie w zakresie zastosowania procedur. Wraz z rozwojem ćwiczenia, problemy jakim musieli stawić czoła uczestnicy, stawały się coraz bardziej złożone i wymagały zbiorowej współpracy każdej z nacji, co było kluczowe dla powodzenia prowadzonych operacji – mówił podsumowując ćwiczenia.
W szkolenie polskich, ukraińskich i litewskich żołnierzy zaangażowali się wojskowi z Kanady. – Armia kanadyjska jest długoletnim uczestnikiem w tym wysoce dynamicznym i wielonarodowym środowisku szkoleniowym. Kanada była zaangażowana na każdym etapie planowania i wykonania. Naszą rolą jako doradców było wniesienie naszych doświadczeń w zakresie wojskowych procesów decyzyjnych – podkreślał podpułkownik Stephen Hale, dowódca Kontyngentu Kanadyjskiego. – Ćwiczenie MAPLE ARCH 2017 było niezwykle cenne dla każdego żołnierza, nie tylko przez realizację szkolenia, ale także przez poznawanie nowych punktów widzenia naszych kolegów. Środowisko wojskowe ciągle się zmienia i poprzez wymianę pomysłów i zbiorowe rozwiązywanie problemów, jesteśmy lepiej przygotowani i stajemy się bardziej kompetentną armią.