Płatności elektroniczne są najpopularniejszym sposobem regulowania należności za zakupy internetowe. Dzięki nim możliwe jest przesyłanie środków pomiędzy kontami w czasie rzeczywistym. Polacy chętnie korzystają z płatności elektronicznych, ponieważ są one wygodne, a do tego szybkie i bezpieczne.
Płatności elektroniczne – co to takiego?
Płatności elektroniczne to transakcje bezgotówkowe, przeprowadzane przez internet, za pośrednictwem takich urządzeń jak komputery, smartfony czy tablety. Do płatności o charakterze elektronicznym zalicza się między innymi tradycyjne przelewy bankowe, e-przelewy typu PayByLink oraz wiele innych. Niemal wszystkie z nich umożliwiają przekazy pieniężne pomiędzy użytkownikami w czasie rzeczywistym. Naturalnie nie tylko osoby indywidualne chętnie korzystają z płatności elektronicznych. Używają ich między innymi firmy pożyczkowe, które przelewają pożyczone klientom środki wprost na ich konta bankowe. Więcej o tym, jak uzyskać pożyczkę przez internet z wpłatą środków bezpośrednio na rachunek bankowy można przeczytać na https://www.netcredit.pl/.
Możliwości płatności elektronicznych
Potencjał płatności elektronicznych wykorzystywany jest nie tylko w sektorze bankowo-pożyczkowym – to handel czerpie z nich najwięcej korzyści, gdyż Polacy chętnie dokonują zakupów przez internet. Dzięki płatnościom o charakterze elektronicznym są one wygodniejsze, a proces zakupowy można przeprowadzić znacznie szybciej.
Poniżej znajduje się spis najpopularniejszych płatności wraz z ich zaletami:
- tradycyjny przelew – wykonuje się go z poziomu bankowości elektronicznej. Dane do przelewu trzeba wprowadzić samodzielnie, a jeśli nie wybierzemy płatnej opcji przekazu natychmiastowego, na zaksięgowanie środków na koncie odbiorcy trzeba będzie poczekać co najmniej kilka godzin, choć zwykle przelew dociera dopiero w kolejnym dniu roboczym. Zaletą tej metody jest pełna kontrola nad procesem płatniczym, w którym jedynym pośrednikiem jest bank;
- e-przelew typu PayByLink – jest to najchętniej wybierana forma płatności elektronicznej. Usługa ta pozwala w szybki sposób przekazać środki na konto sprzedającego, zwykle w kilka minut po zleceniu przekazu. Dane uzupełniane są automatycznie. Klient przenoszony jest na stronę swojego banku, gdzie musi tylko potwierdzić zlecenie zapłaty odpowiednią metodą autoryzacyjną;
- karta płatnicza – wciąż jest to jedna z mniej popularnych metod płatności elektronicznej. Polega ona na podaniu sprzedawcy danych, umożliwiających pobranie zapłaty za produkt z rachunku karty płatniczej. Zaletą tej formy przekazu jest natychmiastowa autoryzacja, dzięki temu sprzedający otrzymuje środki zaraz po dokonaniu płatności.